Skip to content

231 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2012

Property Information

Block25305
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page253

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-MISC
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
33%
Improvement Value:$175,500
67%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,891-0.6%
2024$5,928+40.1%
2023$4,231-0.4%
2022$4,247+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926