Skip to content

1887 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1929

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 22, 2009

Property Information

Block25401
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description2.5SB-DO-1U-HG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,121
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
23%
Improvement Value:$317,500
77%
Total Assessment$412,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,207-0.6%
2024$9,264+40.1%
2023$6,613-0.4%
2022$6,638+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8661, Page 198Recorded4/28/2009

Property Built

Built

Year Built: 1929