Skip to content

314 Van Nostrand AveJersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block25401
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description2S-F.D.2U-H-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,900
35%
Improvement Value:$176,100
65%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,007-0.6%
2024$6,044+40.1%
2023$4,315-0.4%
2022$4,331+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 8973, Page 945Recorded5/22/2014

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5499, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1926