Skip to content

88 Sterling Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1940

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block25402
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description2SFD2UH-CBG2MG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,149
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
32%
Improvement Value:$222,300
68%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,264-0.6%
2024$7,309+40.1%
2023$5,218-0.4%
2022$5,237+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,149DeedBook 9867, Page 486Recorded12/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1940