Skip to content

198 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 22, 2023

Property Information

Block24901
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,247
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
17%
Improvement Value:$419,800
83%
Total Assessment$504,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,263-0.6%
2024$11,334+124.7%
2023$5,043-0.4%
2022$5,062+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,247DeedBook 9752, Page 189Recorded6/12/2023

Property Sale

Sale
$133,477

From:

To:

DeedBook 9358, Page 506Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale
$126,750
DeedBook 8884, Page 927

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 8671, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1930