Skip to content

256 Fowler Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 0003
Apartment

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Jul 15, 2010

Property Information

Block25502
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page255

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-14U-E

Assessment

Land Value:$490,000
43%
Improvement Value:$655,200
57%
Total Assessment$1,145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,572-0.6%
2024$25,733+40.1%
2023$18,369-0.4%
2022$18,438+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

DeedBook 8744, Page 101Recorded7/23/2010

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 7306, Page 214Recorded6/22/2004

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3408, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 0003