Skip to content

78 Stevens Ave.

Jersey City, NJ 07305

Last Sale Date
Feb 28, 1995

Property Information

Block26402
Lot19.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-17U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$595,000
48%
Improvement Value:$644,500
52%
Total Assessment$1,239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,678-0.6%
2024$27,852+40.1%
2023$19,882-0.4%
2022$19,956+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4836, Page 313