Skip to content

171 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1918

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Feb 7, 2026

Property Information

Block25601
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,006
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
37%
Improvement Value:$153,300
63%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,433-0.6%
2024$5,467+40.1%
2023$3,903-0.4%
2022$3,917+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,006DeedBook 9964, Page 618Recorded2/13/2026

Property Built

Built

Year Built: 1918