Skip to content

311 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block26905
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
36%
Improvement Value:$162,700
64%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,687-0.6%
2024$5,723+40.1%
2023$4,085-0.4%
2022$4,101+11.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9667, Page 555Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9417, Page 997Recorded7/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1915