Skip to content

152 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 18, 2018

Property Information

Block25601
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
39%
Improvement Value:$136,400
61%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,033-0.6%
2024$5,065+40.1%
2023$3,615-0.4%
2022$3,629+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$87,500

From:

To:

DeedBook 9128, Page 57NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 7502, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1930