Skip to content

340 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block27901
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,850
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
32%
Improvement Value:$182,700
68%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,000-0.6%
2024$6,038+40.1%
2023$4,310-0.4%
2022$4,326+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 9020, Page 241NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920