Skip to content

161 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Vacant Land

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block25602
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,538+52.2%
2024$3,638+40.1%
2023$2,597-0.4%
2022$2,607+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 9690, Page 695NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 9478, Page 358Recorded3/12/2020

Property Sale

Sale
$42,762
DeedBook 9141, Page 402