Skip to content

108 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2008

Property Information

Block25602
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
26%
Improvement Value:$259,000
74%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,813-0.6%
2024$7,862+40.1%
2023$5,612-0.4%
2022$5,633+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920