Skip to content

143 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block25602
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
29%
Improvement Value:$216,000
71%
Total Assessment$304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,788-0.6%
2024$6,831+40.1%
2023$4,876-0.4%
2022$4,894+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 9689, Page 755NU CodeSheriff sale (12)Recorded8/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915