Skip to content

107 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Date
Mar 20, 1978

Property Information

Block25701
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-BD-2UH-BG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
25%
Improvement Value:$270,200
75%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043-0.6%
2024$8,094+40.1%
2023$5,778-0.4%
2022$5,799+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3249, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1923