Skip to content

142 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block25701
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,992
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
34%
Improvement Value:$172,800
66%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,846-0.6%
2024$5,883+40.1%
2023$4,199-0.4%
2022$4,215+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 8826, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1930