Skip to content

151 Dwight St.Jersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2025

Property Information

Block25704
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,391
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
24%
Improvement Value:$283,000
76%
Total Assessment$374,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,351-0.6%
2024$8,404+40.1%
2023$5,999-0.4%
2022$6,021+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 8607, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1995