Skip to content

121 Dwight St.Jersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 13, 2005

Property Information

Block25704
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,351
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
17%
Improvement Value:$171,800
83%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,622-0.6%
2024$4,651+40.1%
2023$3,320-0.4%
2022$3,333+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7577, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1995