Skip to content

144 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2019

Last Sale Price
$641,000
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block25704
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,265
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
31%
Improvement Value:$441,000
69%
Total Assessment$641,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,314+25.2%
2024$11,430+40.1%
2023$8,160-0.4%
2022$8,190+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$641,000

From:

To:

DeedBook 9405, Page 661Recorded5/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019