Skip to content

86 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block25804
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
24%
Improvement Value:$669,100
76%
Total Assessment$879,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,630-0.6%
2024$19,753+40.1%
2023$14,101-0.4%
2022$14,154+22.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

DeedBook 9324, Page 518NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$441,667

From:

To:

DeedBook 9034, Page 907Recorded4/24/2015

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 8817, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1910