Skip to content

92 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 2, 2004

Property Information

Block25804
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
27%
Improvement Value:$255,900
73%
Total Assessment$351,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,858-0.6%
2024$7,907+40.1%
2023$5,644-0.4%
2022$5,666+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7308, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1995