Skip to content

106 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1895

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block25804
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
38%
Improvement Value:$145,400
62%
Total Assessment$235,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,256-0.6%
2024$5,289+40.1%
2023$3,776-0.4%
2022$3,790+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 9660, Page 800NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale
$378,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 9597, Page 894NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 8714, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1895