Skip to content

15-17 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1908

Last Sale Date
Jun 12, 1989

Property Information

Block25901
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-HCBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,135
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,100
28%
Improvement Value:$283,500
72%
Total Assessment$395,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,834-0.6%
2024$8,889+40.1%
2023$6,345-0.4%
2022$6,369+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4202, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1908