Skip to content

43 Eastern ParkwayJersey City, NJ 07305

Built 1918

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
May 7, 1975

Property Information

Block26601
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page266

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,118
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
26%
Improvement Value:$281,400
74%
Total Assessment$378,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,202-0.6%
2024$8,255+41.8%
2023$5,821-0.4%
2022$5,844+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 3193, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1918