Skip to content

30 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1894

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block25901
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,702
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
14%
Improvement Value:$580,800
86%
Total Assessment$671,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,001-0.6%
2024$15,095+40.1%
2023$10,776+216.2%
2022$3,408+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft3,624DeedBook 9299, Page 87Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 9120, Page 934NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1894