Skip to content

207 Culver Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block22102
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-G1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,605
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
27%
Improvement Value:$271,400
73%
Total Assessment$373,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,338-0.6%
2024$8,390+40.1%
2023$5,989-0.4%
2022$6,012+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3398, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1895