Skip to content

432 Ocean Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1923
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block25903
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description1S-F-1U-1C-12BG

Assessment

Land Value:$342,700
76%
Improvement Value:$105,600
24%
Total Assessment$448,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,011-0.6%
2024$10,073+40.1%
2023$7,191-0.4%
2022$7,218+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923