Skip to content

424 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 24, 2019

Property Information

Block25903
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2S-B-3U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,162
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
16%
Improvement Value:$405,000
84%
Total Assessment$480,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,718-0.6%
2024$10,786+40.1%
2023$7,699-0.4%
2022$7,728+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9376, Page 650Recorded1/29/2019

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8489, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1920