Skip to content

530 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block26001
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page260

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
34%
Improvement Value:$145,400
66%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,944-0.6%
2024$4,975+40.1%
2023$3,551-0.4%
2022$3,565+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9586, Page 983NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/3/2021

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 8928, Page 697NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 1922