Skip to content

522 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1983

Last Sale Price
$193,900
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block26001
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page260

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,535
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
22%
Improvement Value:$271,900
78%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,786-0.6%
2024$7,835+40.1%
2023$5,593-0.4%
2022$5,614+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$193,900
DeedBook 8398, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1983