Skip to content

31 Bayside TerraceJersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block26001
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page260

Building Details

Building Class---
Description1.5S-BT-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
28%
Improvement Value:$292,900
72%
Total Assessment$408,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,131-0.6%
2024$9,188+161.9%
2023$3,508-0.4%
2022$3,521+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925