Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
33 Bayside TerraceJersey City, NJ 07305
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2020
Property Information
Block26001
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page260
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$133,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$133,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,981 | -0.6% |
| 2024 | $3,000 | +40.1% |
| 2023 | $2,141 | -0.4% |
| 2022 | $2,149 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.