Skip to content

83 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block2601
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$203,600
52%
Total Assessment$393,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,789-0.6%
2024$8,844+40.1%
2023$6,313-0.4%
2022$6,337+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5488, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1880