Skip to content

165 Thorne St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Mar 30, 2018

Property Information

Block2601
Lot5
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-2U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage800
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
21%
Improvement Value:$277,600
79%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874-0.6%
2024$7,923+40.1%
2023$5,656+7.2%
2022$5,274+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 9299, Page 245

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 9086, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1900