Skip to content

171 Thorne St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$811,340
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block2601
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,078
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
23%
Improvement Value:$522,600
77%
Total Assessment$675,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,075+105.7%
2024$7,330+40.1%
2023$5,232-0.4%
2022$5,252+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$811,340

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 9815, Page 67NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/13/2024

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 9781, Page 903Recorded10/26/2023

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4988, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1900