Skip to content

160 Lincoln St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2000

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 14, 2007

Property Information

Block2601
Lot34
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage942
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$293,200
80%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222-0.6%
2024$8,273+40.1%
2023$5,906-0.4%
2022$5,928+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8354, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 2000