Skip to content

3473 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Last Sale Date
Apr 30, 2023

Property Information

Block2602
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3S-F-A-12U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$540,000
33%
Improvement Value:$1,095,600
67%
Total Assessment$1,635,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,523-0.6%
2024$36,752+12.6%
2023$32,625-0.4%
2022$32,747+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 9765, Page 319