Skip to content

3481 Kennedy Blvd.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1907

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block2602
Lot3
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage855
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$159,100
68%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,227-0.6%
2024$5,260+40.1%
2023$3,755-0.4%
2022$3,769+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft855DeedBook 9316, Page 974Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 8710, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1907