Skip to content

151 Thorne St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block2602
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
21%
Improvement Value:$1,020,000
79%
Total Assessment$1,290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,806-0.6%
2024$28,986+187.9%
2023$10,068-0.4%
2022$10,106+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

DeedBook 9385, Page 69Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4769, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1900