Skip to content

104 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 25, 2007

Property Information

Block2603
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
51%
Improvement Value:$239,900
49%
Total Assessment$489,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,939-0.6%
2024$11,008+40.1%
2023$7,858-0.4%
2022$7,887+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8300, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1950