Skip to content

39 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 29, 2003

Property Information

Block3703
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description1.5S-FD-2U-GX5
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,004
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
60%
Improvement Value:$202,100
40%
Total Assessment$499,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,156-0.6%
2024$11,226+40.1%
2023$8,014-0.4%
2022$8,044+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 7165, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1880