Skip to content

199 Bowers St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2018

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block2703
Lot11
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,309
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,700
15%
Improvement Value:$544,300
85%
Total Assessment$640,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,291-0.6%
2024$14,381+88.1%
2023$7,646-0.4%
2022$7,675+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 9322, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 2018