Skip to content

3476 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Mar 20, 2002

Property Information

Block2603
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-MG1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,192
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,300
51%
Improvement Value:$202,700
49%
Total Assessment$411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,178-0.6%
2024$9,235+40.1%
2023$6,592-0.4%
2022$6,617+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 6036, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1930