Skip to content

17 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block3305
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
46%
Improvement Value:$218,800
54%
Total Assessment$408,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,129-0.6%
2024$9,186+40.1%
2023$6,557-0.4%
2022$6,582+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 9148, Page 184

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 8833, Page 894Recorded2/17/2012

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 7329, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1930