Skip to content

109 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block2604
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,404
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
48%
Improvement Value:$245,000
52%
Total Assessment$470,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,495-0.6%
2024$10,561+40.1%
2023$7,539-0.4%
2022$7,567+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$140,342

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 9427, Page 825NU CodeDoubtful title (14)Recorded8/20/2019

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 7976, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1955