Skip to content

139 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 6, 2016

Property Information

Block2604
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,100
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
33%
Improvement Value:$435,100
67%
Total Assessment$645,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,405-0.6%
2024$14,495+40.1%
2023$10,347-0.4%
2022$10,386+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 8659, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 2008