Skip to content

3 Montrose Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block4306
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,323
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
30%
Improvement Value:$463,200
70%
Total Assessment$663,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,809-0.6%
2024$14,902+40.1%
2023$10,638-0.4%
2022$10,678+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 8535, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 2008