Skip to content

218 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block2604
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1S&2S-F-C-4U-R
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,600
29%
Improvement Value:$466,700
71%
Total Assessment$653,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,588-0.6%
2024$14,680+60.4%
2023$9,149-0.4%
2022$9,183+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

DeedBook 9696, Page 447NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/15/2022

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,275DeedBook 9288, Page 305Recorded3/6/2018

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft3,275DeedBook 9084, Page 185Recorded12/4/2015

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 7583, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1890