Skip to content

220 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$33,850
Last Sale Date
Jun 16, 1981

Property Information

Block2604
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-1U-H-F-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
49%
Improvement Value:$213,400
51%
Total Assessment$422,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,432-0.6%
2024$9,491+40.1%
2023$6,775-0.4%
2022$6,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$33,850
DeedBook 3325, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1890