Skip to content

236 Bowers St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block2604
Lot35
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,183
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$324,500
81%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,921-0.6%
2024$8,977+40.1%
2023$6,408-0.4%
2022$6,432+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 9869, Page 516Recorded12/24/2024

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 9303, Page 761Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 9105, Page 75Recorded3/9/2016

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8757, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1900